Projekt „Niepodległa” w Szkole Podstawowej w Słupnie

„ Groby wy nasze, ojczyste groby,
Wy życia pełne mogiły!
Wy nie ołtarzem próżnej żałoby,
Lecz twierdzą siły. „
                                       Maria Konopnicka

Miesiąc listopad kojarzy nam się z czasem zadumy nad grobami bliskich, ale również i tych, którzy ginęli za Polskę. Rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 Listopada 1918r. spełniło się wielkie marzenie Polaków o wolnej Ojczyźnie. Przez 123 lata nasi przodkowie prowadzili codzienne zmagania o zachowanie tożsamości narodowej na polach bitew, ale nie tylko. Dbali o język, kulturę polską, przekazywali sobie tradycje patriotyczne w domach.

Czym dla nas współczesnych jest niepodległość? Obecnie prowadzone są debaty polityczne na ten temat. Zdaniem profesora Piotra Kwiatkowskiego z TNS Polska szczególnie istotne jest odpowiedzenie na pytanie, w jakim stopniu czasy sprzed stu lat są wciąż obecne w pamięci zbiorowej Polaków. „Okres stu lat to okres niemożliwy do poznania z relacji świadków. Tym samym mamy do czynienia z przekształceniem się doświadczeń indywidualnych w pamięć zbiorową. W wywiadach ze starszymi badanymi można było usłyszeć o kontaktach z osobami pamiętającymi tamte czasy. Dla młodszych jest to już sfera badań historycznych” – twierdzi profesor.

11 listopada

Na istotną sprawę zwraca uwagę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Jego zdaniem poza Piłsudskim nie potrafimy wymienić innych osób, które znacząco przyczyniły się do odzyskania niepodległości, takich postaci jak np. Paderewski czy Korfanty. Warto częściej o nich przypominać.

Aby naszej społeczności przypomnieć to ważne wydarzenie jakiem jest Święto Niepodległości, aby godnie przygotować się do obchodów 100-lecia Niepodległości Szkoła Podstawowa im. abp. A. J. Nowowiejskiego przygotowała projekt historyczny pt. „Niepodległa”. W związku z nim organizuje:

  1. Powiatowy konkurs historyczny „ Życie i działalność Józefa Piłsudskiego”
  2. Wieczornicę Patriotyczną dla mieszkańców  – 13.11.2017r.
  3. Wystawę związaną z życiem Marszałka.
  4. Zbiórkę pieniędzy na obelisk, który będzie dowodem wdzięczności, hołdem pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość – obrońcom Konstytucji 3 maja, żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych, legionistom polskim i wszystkim walczącym w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońcom Lwowa, żołnierzom Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterom wojny polsko-bolszewickiej.Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do włączenia się w nasze prace, aby uświetnić historyczną rocznicę.

Anna Mrozowska
nauczyciel historii w SP Słupno

sss