ROWEROWY MAJ 2022 r.

Gmina Słupno już po raz drugi przyłącza się do Kampanii „Rowerowy Maj”.  Już od 4 maja uczniowie z terenu gminy Słupno oraz przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola „Niezapominajka” w Słupnie będą brali udział w zabawie. Zasady kampanii są proste: każdy uczeń, który w maju dotrze do szkoły w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejkę do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Zapraszamy chętnych  do udziału w kampanii. Warunkiem uczestnictwa w zabawie jest pisemna zgoda rodzica/ opiekuna i dostarczenie jej wychowawcy do 25 kwietnia. W załączniku przesyłamy formularz: Indywidualna-zgoda-na-udzial-w-kampanii-2022

Do dnia rozpoczęcia kampanii zostało już niewiele czasu. Proszę pamiętać, że dzieci często zmieniają zdanie i gdy zobaczą, że kolega, koleżanka mają fajne książeczki, zbierają naklejki będą też chciały z tego skorzystać. Proponujemy zgłosić swój udział. Jeśli nawet dziecko przyjedzie chociaż jeden raz w przeciągu trwania akcji, to też się liczy.

Akcja trwa od 4 do 31 maja 2022 r. Jeśli uczeń lub klasa w jakimś dniu jest nieobecna, nadal bierze udział w zabawie. Aby otrzymać naklejkę trzeba przejechać minimum 200 m. Na ternie placówki będzie wyznaczony specjalny parking z miejscami do przymocowania rowerów. Liczymy na aktywny udział. Codzienna dawka ruchu przyczyni się do poprawy kondycji zdrowotnej i nastroju dzieci, a także ich odporności na infekcje. To również znakomita okazja do nauki, jak w bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

Rowerowy Maj to zdecydowanie największa kampania w Polsce, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Pierwsza edycja rowerowej zabawy odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Z roku na rok coraz więcej miast,  gmin, placówek i dzieci przyłącza się do tej popularnej akcji.

W Gminie Słupno dołączyliśmy do kampanii w poprzednim roku. Pomysł spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem dzieci, młodzieży oraz nauczycieli. I chociaż ubiegłoroczna edycja była nieco utrudniona poprzez pandemię i naukę zdalną to uczniowie bardzo chętnie dojeżdżali do szkół i przedszkoli na rowerach, hulajnogach i rolkach. Świadczyły o tym widoczne przed budynkami dziesiątki rowerów.

Słupno jest gminą przyjazną rowerzystom. Z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, działają trzy stacje rowerów miejskich oraz samoobsługowy punkt naprawy jednośladów przy Urzędzie Gminy w Słupnie. Wszystkie te działania sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Natomiast na naszych drogach widać, że coraz więcej mieszkańców niezależnie od wieku wybiera ten środek transportu w drodze do pracy, szkoły, na zakupy czy w wolnym czasie.

               Sukces kampanii zależy w dużej mierze od wsparcia rodziców, opiekunów, dziadków oraz wszystkich, którzy towarzyszą dzieciom w drodze do szkoły czy przedszkola. Wierzę, że w tym roku również pomogą Państwo dzieciom w realizacji ambitnych celów akcji. Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Liczę na Państwa aktywność i do zobaczenia na ścieżkach rowerowych na terenie naszej gminy.

Z poważaniem,

Marcin Zawadka

Wójt Gminy Słupno