Rowerowy Maj


Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego czasu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie z roku na rok. Mowa oczywiście o akcji Rowerowy Maj, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

W 2019 roku w Słupnie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Liszynie. Rok temu wydarzenie to, ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, nie odbyło się. Tym razem jest inaczej. Inicjatorzy kampanii już w styczniu wyznaczyli datę rozpoczęcie tegorocznej kampanii rowerowej i uwzględniając obostrzenia panujące w całym kraju dopuszczono możliwość uczestnictwa w kampanii nawet w przypadku nauki zdalnej. Zasady są bardzo proste – uczestnik, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. W razie nauki zdalnej warunkiem udziału w akcji jest 30-minutowy przejazd i rejestracja w aplikacji mobilnej.

W projekcie zgłosili swój udział uczniowie i nauczyciele ze wszystkich naszych placówek: Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu, Szkoły Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie, Szkoły Podstawowej im. Arcybiskupa Nowowiejskiego w Słupnie. W tym roku do akcji zgłosiły się również przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola „Niezapominajka: w Słupnie. Kampania rozpoczęła się 4 maja 2021 roku i potrwa do 24 maja 2021 r. Po weekendzie majowym ponad 200 uczniów z terenu gminy Słupno ruszyło na rowery, deskorolki i hulajnogi. Najmłodsi codziennie rano przyjeżdżają do placówki, natomiast starsi po skończonych lekcjach jeżdżą co najmniej 30 minut dziennie. Swoje wyniki wysyłają nauczycielom z zainstalowanej aplikacji mobilnej.  Warto zauważyć, że efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla środowiska. Po ubiegłorocznej, wymuszonej przez pandemię przerwie, uczniowie wrócili z jeszcze większym entuzjazmem i ze zdwojoną energią. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie nam dopisywała przez cały czas trwania kampanii a nawet dłużej.

Dla każdego uczestnika przygotowane zostały pakiety startowe przez Gminny Klub Sportowy DELTA Słupno oraz Klub Sportowy GREENS Słupno. Dzienniczki, plakaty i naklejki zostały profesjonalnie wykonane przez Mazowieckie Centrum Nadruku. Sponsorem nagród indywidualnych jest INFO Płock TV i GOR-TECH Rental. Natomiast grupowe nagrody przygotuje Gminny Ośrodek Kultury Słupno z/s w Cekanowie i Gmina Słupno. Dodatkowo Agencja Eventowa RECON wesprze w organizacji Happeningu Wiosennego w dniu 30 maja 2021 r. na którym nastąpi rozdanie nagród– szczegóły na okładce biuletynu.

Co prawda zgłoszenia do akcji przyjmowane były do końca miesiąca kwietnia, jednak zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego i uczestnictwa w kampanii na swoim rowerze lub korzystając ze stacji rowerowej w Nowej Gulczewie. Gmina Słupno na rowerach miejskich jest już widoczna w Płocku i okolicach. Dlatego warto korzystać z pięknego słońca i wskoczyć na rower, rolki, hulajnogę lub deskorolkę.

KOORDYNATOR GMINNY – Magdalena Kubacka, tel. 728-522-877