Zasada 5R to kilka prostych kroków do bycia bardziej eko. Jest ona częścią idei zero waste – modelu życia polegającego na ograniczaniu zużywania zasobów, czyli po prostu na ich niemarnowaniu.
Segregowanie odpadów jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapobieganie i ograniczanie ich powstawania. Wprowadzenie
w życie 5R pomoże zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Dlatego:
Refuse- ODMAWIAM
Jeżeli nie potrzebujesz jakiś przedmiotów po prostu odmów ich przyjęcia. Kolejna ulotka, próbka kosmetyków, toreb reklamowych, niepotrzebnych woreczków foliowych zwiększa objętość Twoich śmieci.
Reduce – UNIKAM I OGRANICZAM
Nie rób dużych zapasów, zwłaszcza produktów spożywczych, których nie używasz zbyt często. Zmniejsza się wówczas ryzyko ich przeterminowania i tego, że wylądują w koszu. Każdy przeterminowany i wyrzucony produkt to niepotrzebne wydatki. Zastanów się, czy jest Ci potrzebna kolejna torebka lub nowa para spodni?
Reuse – UŻYWAM PONOWNIE
Używaj ponownie wszystko, co nadaje się do użycia. Zacznij od małych kroków np. wykorzystania zadrukowanej tylko po jednej stronie kartki papieru do notatek. Jeśli się da naprawiaj zepsute przedmioty. Odnawiaj i dawaj drugie życie przedmiotom. Korzystaj z Punktu Ponownego Użycia w naszym PSZOK- przekazuj tam rzeczy nadające się do użycia i zaglądaj jeśli sam czegoś potrzebujesz. Kliknij, aby sprawdzić co ciekawego trafiło do Punktu https://slupno.eu/gminna-gospodarka-odpadami/pszok/punkt-ponownego-uzycia-w-pszok/
Recycle-PRZETWARZAM
To, co już nie nadaje się do ponownego użycia, należy poddać recyklingowi. Twoja rola w tym procesie jest nie do przecenienia. Jeśli prawidłowo segregujesz odzyskane z Twoich śmieci surowce mogą zostać użyte ponownie i wrócić do obiegu. Opróżniaj, zgniataj, odkręcaj nakrętki przed wrzuceniem odpadu do odpowiedniego worka.
Rot – KOMPOSTUJĘ
Każdego dnia w kuchni i ogrodzie powstaje duża ilość resztek. Skorupki jajek, obierki, resztki warzyw i owoców, skoszona trawa- wszystko to można przerobić na kompost, który będzie doskonałym a do tego darmowym nawozem dla roślin. Najprostszy kompostownik to kilka zbitych ze sobą desek.
Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zero_Waste
5 R w praktyce
- Kupujmy tyle, ile naprawdę potrzebujemy.
- Wybierajmy produkty trwałe. Starajmy się kupować produkty lepszej jakości, o dłuższym czasie użytkowania, bowiem takie produkty przez dłuższy okres nie staną się odpadem.
- Wybierajmy produkty w dużych opakowaniach zamiast produktów większej ilości w małych opakowaniach. Duże opakowanie starczy nam na dłużej i wyprodukujemy tylko jedno opakowanie.
- Weźmy na zakupy torbę z domu – torba wielokrotnego użytku jest pojemna, wytrzymała i będzie służyć całe lata. Każda torba jednorazowa w sklepie to dodatkowy koszt i dodatkowy odpad. Jednorazowe torebki służą nam tylko chwilę, a po powrocie do domu lądują w koszu, przyczyniając się do produkcji ogromnej ilości odpadów.
- Zamiast zwykłych, jednorazowych baterii stosujmy akumulatorki, które można wielokrotnie ładować.
- Kupujmy żarówki energooszczędne – zaoszczędzimy na wydatkach za energię elektryczną i wyprodukujemy mniej odpadów w postaci zwykłych żarówek.
- Wybierzmy szklaną butelkę zwrotną zamiast butelki plastikowej.
- Wybierajmy napoje w butelkach nie w puszkach. Produkcja aluminium pobiera bardzo dużo energii: na wyprodukowanie 1 kg aluminium potrzeba tyle samo energii ile na wyprodukowanie 20 kg chleba.
- Unikajmy produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań.
- Zwracajmy uwagę na daty przydatności do spożycia produktów, które kupujemy w sklepach.
- Unikajmy jednorazowych produktów np. plastikowych sztućców na grilla czy papierowych talerzyków.
- Nie wyrzucajmy rzeczy, które moglibyśmy komuś oddać np. instytucjom charytatywnym.