Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi obowiązek selektywnego zbierania odzieży i tekstyliów.
Tym samym odzież, obuwie oraz tekstylia domowe – koce, pościel, zasłony, obrusy itp. będą musiały być segregowane jako osobna frakcja odpadów. Celem jest poprawa recyklingu odpadów i zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Obecnie tylko niewielki procent tekstyliów jest poddawanych recyklingowi w taki sposób, aby można było z nich stworzyć nowe ubrania. Reszta trafia do spalarni i na wysypiska, gdzie rozkłada się przez wiele lat.
Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2025 roku:
- Tekstyliów i odzieży nie możemy wrzucać do czarnego pojemnika (na tzw. odpady zmieszane).
- Odpady te muszą być zbierane selektywnie.
- Zmiana nie powoduje, że mieszkańcy otrzymają kolejny worek przeznaczony na ten odpad.
- Jeśli odzież lub tekstylia znajdą się w pojemniku czarnym, świadczyć to będzie o nieprawidłowej segregacji i może skutkować podwyższeniem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Jak pozbyć się niepotrzebnej odzieży i tekstyliów?
- Sprzedać w internetowych serwisach aukcyjnych.
- Wrzucić do kontenera na odzież, skąd ma ona szansę trafić do instytucji charytatywnych.
- Przekazać organizacjom charytatywnym/schroniskom.
- Oddać do PSZOK, Słupno, ul. Pocztowa 7A.
Z tekstyliów, które trafią do recyklingu powstaną nowe surowce np. odpady włókiennicze posłużą jako ścierki do mycia, czy wypełnienie tapicerskie, z wełny wytworzona może zostać izolacja do samochodów, a bawełna nadaje się do produkcji wysokiej jakości papieru. Z tekstyliów, które po sortowaniu nie nadają się już do innego zastosowania można też wytwarzać paliwo alternatywne
o wysokiej wartości opałowej.