18 marca Światowy Dzień Recyklingu

Twoja selektywna zbiórka odpadów ma znaczenie

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. To dobra okazja, żeby  przyjrzeć się naszemu lokalnemu podejściu  do tego tematu.

Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Jest to jedna z form ochrony środowiska, której celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

Każdy powinien włączyć się aktywnie w proces recyklingu, bo rozpoczyna się on już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja odpadów komunalnych. Odpowiednia segregacja odpadów wpływa bezpośrednio na efektywność procesu recyklingu. Im lepiej są one posegregowane, tym łatwiej jest odzyskać wartościowe surowce wtórne i przekształcić je w nowe produkty. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów możliwe jest także uniknięcie zanieczyszczenia odpadów innymi frakcjami, co ma kluczowe znaczenie dla jakości odzyskanych materiałów.

Niestety badania zawartości koszy na odpady zmieszane, pokazują smutną rzeczywistość odnośnie segregacji śmieci. Do czarnych pojemników trafia zdecydowanie za dużo! Według niektórych badań prawie 70% odpadów w tych pojemnikach nie powinno się tam znaleźć.

Nasze lokalne wyniki również nie napawają zbytnim optymizmem.

Porównanie ilości odpadów zmieszanych oraz segregowanych w Gminie Słupno  w tonach.

Wykres pokazuje, dużą i niekorzystną dysproporcję między odpadami zmieszanymi a segregowanymi oraz stały, niestety niski poziom selektywnej zbiórki w naszej gminie. Od 2020 r. oddajemy corocznie aż o ok. 2,5 ray więcej odpadów zmieszanych niż segregowanych. 
Tymczasem weryfikacja zawartości pojemników na odpady zmieszane dowodzi, że możliwości poprawy tych wskaźników są bardzo duże. Ale do tego potrzebna jest mobilizacja mieszkańców. Pojemniki na pozostałości po segregacji nie mogą wyglądać tak!

Bardzo duża ilość odpadów nadających się do segregacji jest oddawana przez mieszkańców w pojemnikach jako odpady zmieszane.
Brak właściwej segregacji odpadów powoduje, że Gmina ponosi większe koszty ich odbioru, bo odbiór odpadów zmieszanych jest  o ok. 35%  droższy niż odbiór segregacji. A to wpływa na wysokość opłaty ponoszonej przez mieszkańców.
Brak rzetelnej segregacji to również mniejsze szanse na osiągnięcie przez gminę wymaganego poziomu recyklingu, który w roku 2025 wynosi aż 55%!  Za nieosiągnięcie tego poziomu na gminę nakładana jest kara pieniężna.

Z uwagi na to Gmina Słupno intensyfikuje egzekwowanie obowiązku selektywnego zbierania opadów przez mieszkańców. Mieszkańcy, którzy nie segregują obciążani są opłatą za odpady w wysokości 84 zł za osobę.
Optymistycznym akcentem niech będzie fakt, że duża część osób, które znalazły na swoim pojemniku naklejkę ostrzegawczą poprawia segregację.
A przy okazji obalamy „mit jednej śmieciarki”, stanowiący często wygodną wymówkę dla osób, które nie segregują odpadów. Gdy dwie frakcje odpadów trafiają do jednej śmieciarki to jest to przystosowany do tego pojazd z dwiema komorami na śmieci, więc Twoja praca związana z segregacją nie idzie na marne.

Segregacja odpadów nie jest trudna! Zachęcamy do przypomnienia sobie zasad segregacji w zakładce zasady segregacji na naszej stronie https://slupno.eu/gminna-gospodarka-odpadami/zasady-segregacji-2/

Przypominamy również, że w aplikacji BLISKO oraz na stronie Urzędu Gminy znajdziecie Państwo wyszukiwarkę odpadów, która ułatwi prawidłową segregację https://slupno.eu/gospodarka-odpadami/

sss