100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920r.

O godz. 13.00 przed budynkiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie została odsłonięta tablica pamiątkowa przekazana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Została ona przymocowana na samym szczycie budynku jako miejsce pamięci Bitwy Warszawskiej 1920r. Dzisiejszy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie to budynek byłej szkoły w Słupnie, a także miejsce internowania w 1940r. Arcybiskupa Antoniego Nowowiejskiego oraz jego biskupa pomocniczego Leona Wetmańskiego. Miejsce szczególnie ważne, gdyż znajduje się w samym centrum gminy. 17 sierpnia 2020r. mija 100. rocznica walk na naszych terenach, dlatego nie przypadkowa jest data odsłonięcia tablicy oraz miejsce jej zawieszenia.
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała Pani Agnieszka Ruclak – Zastępca Wójta Gminy Słupno w towarzystwie Radnych: Pawła Baranowskiego, Piotra Węglińskiego, Andrzeja Pietrzak, Andrzeja Mioduskiego, Jarosława Śliwińskiego. W hołdzie poległym został odśpiewany Hymn Polski oraz złożone kwiaty. Na uroczystości obecni byli ochotnicy OSP Słupno, OSP Cekanowo, dyrektorzy jednostek i mieszkańcy gminy Słupno. Tablica pamiątkowa została poświęcona przez wikarego z Parafii św. Marcina w Słupnie.
W wojnie polsko-bolszewickiej uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy. Na ich cześć Rada Gminy Bielino, oraz wójt Wawrzyniec Sikora ufundowali i odsłonili 18 października 1930 roku na budynku siedziby gminy w Ośnicy tablicę z 19 nazwiskami poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 19 sierpnia 2001 roku uroczyście wbudowano ją w pomnik usytuowany w Bielinie. Aby uczcić pamięć poległych po południu uroczyście złożono  wieniec przed pomnikiem w Bielinie.

sss