ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia 2020r. to Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne obchody przypadają na 100-lecie „Cudu nad Wisłą” czyli Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej.

Tego dnia oddziały Wojska Polskiego, na przekór spodziewanej klęsce, zdołały zatrzymać i odepchnąć nacierającą na teren Polski Armię Czerwoną, a tym samym obronić niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i powstrzymać ofensywę komunistycznej Rosji w głąb Europy. Kluczowymi postaciami tych wydarzeń byli szef sztabu Generalnego WP Tadeusz Rozwadowski i Naczelny Wódz Józef Piłsudski, pod wodzą których polskie wojsko odparło atak wojsk radzieckich. W historii wydarzenia te zyskały miano „Cudu nad Wisłą”.

W tym dniu w imieniu mieszkańców składamy hołd wszystkim Polakom, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej, i wcześniej, i potem, i w II Wojnie Światowej, i po II Wojnie Światowej, kiedy walczyli o niepodległą Polskę. Składam wyrazy szacunku wszystkim żołnierzom, weteranom i kombatantom, wszystkim tym, którzy o Polskę walczyli, czy to z bronią w ręku, czy to swoją niezłomnością i odwagą także w czasach Solidarności.

Z okazji upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej jako miejsca pamięci odbędą się 17 sierpnia 2020r. o godz. 13:00 przy budynku GOPS w Słupnie.

sss