Warsztaty z umiejętności uniwersalnych

Drodzy Rodzice,
z uwagi na uczestnictwo w projekcie „Kreatywnie i interaktywnie”, zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o udział dzieci w warsztatach umiejętności uniwersalnych. Zajęcia zaplanowane są w dni wolne od nauki, tj. w okresie ferii zimowych. Warsztaty będą prowadzone w formie zabawy, nie nauki. Zapewniamy ich przeprowadzenie przez profesjonalnych trenerów robotyki, programowania, pisania prostych programów komputerowych i  psychologów, którzy w dostępny i interesujący sposób będą zachęcali dzieci jak radzić sobie ze stresem, jak ćwiczyć koncentrację uwagi itp. Dodatkowo dzieci otrzymają upominki i materiały szkoleniowe, które ułatwią prowadzenie zajęć poprzez zabawę.

W ramach realizowanego projektu „Kreatywnie i interaktywnie” zapraszamy uczniów na warsztaty umiejętności uniwersalnych:

 1. zajęcia komputerowe (programowanie, kodowanie, robotyka, kreatywne wykorzystywanie smartfonów i tabletów)
 2. zajęcia z logicznego myślenia i innowacyjności

Zajęcia będą realizowane w formie zdalnej w godzinach lekcyjnych do Państwa wyboru:

– od 9.00 do 12.15
– od 12.30 do 15.45

W zajęciach dzieci mogą uczestniczyć w wybranych przez Państwa dniach:

I grupa:  4.01,5.01,7.01
II grupa:  8.01,9.01,11.01
III grupa: 12.01,13.01,14.01
IV grupa: 15.01,16.01,23.01

Zajęcia będą prowadzone w grupach podzielonych według wieku (do 15 osób).

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZAJĘĆ:

 1. Zajęcia komputerowe (programowanie, kodowanie, robotyka, kreatywne wykorzystywanie smartfonów i tabletów) zostaną podzielone na grupy wiekowe:

       12 godz. dla klas 2-3

 1. Zapoznanie z uczestnikami. Ustalenie zasad współpracy-kontrakt. Diagnoza wstępna umiejętności uczestników- test.
 2. GalaxyCodr- interaktywna gra edukacyjna, która w zabawny sposób uczy dzieci zasad programowania ( nauka ruchów, skoków, wprowadzenie określeń typu: powtórzenie, pętla) – ( https://galaxycodr.com/en )
 3. CodeMonkey to zabawne i edukacyjne środowisko oparte na grach, w którym dzieci uczą się kodować i określeń z języka angielskiego. Po ukończeniu wielokrotnie nagradzanych kursów kodowania CodeMonkey dzieci będą mogły poruszać się po świecie programowania z poczuciem pewności siebie i spełnienia. (https://www.codemonkey.com/ )
 1. Gry dla przyszłych programistów- Blockly Games to seria gier edukacyjnych, które uczą programowania. Przeznaczony jest dla dzieci, które nie miały wcześniejszego doświadczenia w programowaniu komputerowym. Pod koniec tych gier gracze są gotowi do używania konwencjonalnych języków tekstowych. (https://blockly.games/ )
 2. Scratch Junior, aplikacja na Androida- która ma niezliczone możliwości tworzenia animacji i gier na różnych przedmiotach, a jednocześnie pozwala najmłodszym użytkownikom odkrywać świat programowania.   https://play.google.com/store/apps/details?id=org.scratchjr.android
 3. Rozbudowana obsługa smartfona: pobieranie plików, wysyłanie wiadomości, korzystacie z aplikacji systemowych, obróbka zdjęć.
 4. Podsumowanie zajęć. Ankieta ewaluacyjna. Test wiedzy – końcowy.
 • dla klas 4-6
 1. Zapoznanie z uczestnikami. Ustalenie zasad współpracy-kontrakt. Diagnoza wstępna umiejętności uczestników- test.
 2. Gry dla przyszłych programistów- Blockly Games to seria gier edukacyjnych, które uczą programowania. Przeznaczony jest dla dzieci, które nie miały wcześniejszego doświadczenia w programowaniu komputerowym. Pod koniec tych gier gracze są gotowi do używania konwencjonalnych języków tekstowych. (https://blockly.games/ )
 3. Uczniowie mogą używać Scratcha do kodowania własnych interaktywnych opowieści, animacji i gier. W tym procesie uczą się kreatywnie myśleć, systematycznie rozumować
  i współpracować — są to niezbędne umiejętności dla wszystkich w dzisiejszym społeczeństwie. ( https://scratch.mit.edu )
 4. Lightbot : Code Hour aplikcja na Androida, uczy dzieci programowania w sposób najbardziej zabawny: poprzez rozwiązywanie zagadek w grze wideo! Lightbot to gra logiczna do programowania; wykorzystuje mechanikę gry, które są mocno zakorzenione w koncepcji programowania. Lightbot pozwala graczom zdobycie praktycznej znajomości podstawowych pojęć, takich jak sekwencjonowanie, procedury i instrukcje pętli, po prostu prowadząc robota zapalają się płytki i tak są rozwiązywane kolejne poziomy. (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lightbot.lightbothoc )
 1. PixBloks uczy prostych komend i podstaw programowania, tworzymy w nim proste gry i animacje. Poziom podstawowy (https://pixblocks.com )
 2. Tworzenie kodów QR na smartfonah, skanowanie, kreowanie filmów za pomocą zdjęć.
 3. Podsumowanie zajęć. Ankieta ewaluacyjna. Test wiedzy – końcowy.
 • dla klas 7-8
 1. Zapoznanie z uczestnikami. Ustalenie zasad współpracy-kontrakt. Diagnoza wstępna umiejętności uczestników- test.
 2. Scratcha do kodowania własnych interaktywnych opowieści, animacji i gier. W tym procesie uczniowie uczą się kreatywnie myśleć, systematycznie rozumować i współpracować — są to niezbędne umiejętności dla wszystkich w dzisiejszym społeczeństwie-
  ( https://scratch.mit.edu )
 3. PixBloks. Poziom podstawowy
 4. PixBloks. Poziom zaawansowany – zakres tematyczny zaawansowana składnia języka blokowego, algorytm przetwarzania obrazu, zaawansowane gry. ( https://pixblocks.com )
 5. Pocket Code -Catrobat to wizualny język programowania i zestaw narzędzi twórczych dla smartfonów, tabletów i przeglądarek mobilnych. Catrobat i oprogramowanie opracowane przez zespół Catrobat są inspirowane przez system programowania opracowany przez Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab.
 6. Tworzenie kodów QR na smartfonah, skanowanie, kreowanie filmów za pomocą zdjęć. (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.catrobat.catroid&hl=pl  )
 1. Logiczne myślenie to umiejętność szybkiego i efektywnego wykorzystania wiedzy, którą się posiada, oraz zdolność do szybkiego przetworzenia i wyciągnięcia wniosków z danych, które widzimy i słyszymy. Dlaczego warto rozwijać tę umiejętność u dzieci, ponieważ nawet największa wiedza nie przyda się na wiele, gdy nie będziemy potrafili wykorzystać jej w praktyce. Dzięki umiejętności logicznego myślenia dziecko dochodzi do wielu wniosków samodzielnie. Należy stwarzać takie sytuacje i zachęcać dzieci  do tego, by samodzielnie znaleźli jak najlepsze rozwiązanie. Założeniem  programu jest sprzyjanie rozwoju myślenia i pamięci, tworzenie niekonwencjonalnych rozwiązań sytuacyjnych, rozwojem kreatywności, myślenia przyczynowo-skutkowego i spostrzegawczości.

Cele :

– budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej
– rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi
– rozwijanie podstawowych zdolności i umiejętności myślenia twórczego
– doskonalenie percepcji wzrokowej
– rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
– rozwijanie spostrzegawczości
– utrwalenie orientacji w przestrzeni
– rozwijanie poczucia własnej wartości
– rozwijanie umiejętności wyrażania emocji
– wdrażanie do współdziałania w zespole

Oczekiwane efekty:

Uczestnik

– jest aktywny, uczy się i rozwiązuje problemy w sposób samodzielny,
– skupia uwagę na wykonywanym zadaniu jest spostrzegawczy, ciekawy świata i ludzi,
– umie dzieli się swoimi doświadczeniami,
– chętnie podejmuje się zadania,
– wyciąga wnioski na podstawie przeprowadzonych doświadczeń, wykonanych zadań, jest odważny, nie obawia się popełnić błędu lub okazać swej niewiedzy,
– jest gotów szukać rozwiązań lepszych, nowych, oryginalnych,
– ma bogatą wyobraźnię twórczą,
– jest spontaniczny, otwarty na pomysły i inspiracje od innych,
– jest samokrytyczny i ma poczucie własnej wartości

Metody pracy:

– dyskusja
– burza mózgów
– giełda pomysłów
– gry i zabawy
– praca w programach graficznych

Zajęcia obejmują:

– techniki efektywnego zapamiętywania – elementy mnemotechnik
– ćwiczenie operacji umysłowych: analizy i syntezy, uogólniania i abstrahowania
– ćwiczenia warsztatowe rozwijające myślenie dywergencyjne,
– łamigłówki, zagadki, quizy, krzyżówki, labirynty,
– metody szybkiego zapamiętywania
– ćwiczenia pamięciowe –  powtarzanie sekwencji słów, wierszy lub rymowanek
– ćwiczenia i gry warsztatowe rozwijające spostrzegawczość
– ćwiczenia usprawniające pamięć wzrokową
– ćwiczenia na logiczne myślenie – kategoryzacja, wykluczanie ze zbioru oraz analogia
– ćwiczenia kształtujące nieszablonowe pomysły rozwijające kreatywność
– ćwiczenia rozwijające decyzyjność,
– ćwiczenia wspomagające dzieci w wyszukiwaniu wielu rozwiązań trudnych sytuacji
-ćwiczenia na programach graficznych
– eksperymenty i doświadczenia

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 W razie pytań proszę o kontakt pod numerem telefonu: 728-522-877

sss